کابل برق ماینر مهمترین محافظ برق دستگاه ماینر

عوامل تاثیرگذار در انتخاب کابل پاور ماینر

کابل پاور ماینر از نظر نوع کانکتور خروجی به طور کل همان کابلی می باشد که در کامپیوتر ها و سرور ها استفاده می شود. تفاوت کابل برق ماینر با کامپیوتر و سرور در میزان مصرف انرژی است. اگر این تجربه را داشته باشید که یک کابل عادی برق را به یک ماینر متصل نمایید، حتماً ذوب شدن و آتش گرفتن آن را خواهید دید. متوسط مصرف یک ماینر به طور معمول چیزی بین 1500 وات تا 5000 وات است. این در حالی است که مصرف انرژی یک کامپیوتر حدود 300 وات می باشد. در کابل برق دستگاه ماینر، کامپیوتر و یا سرور گرچه نوع اتصال یکی بوده ولی نوع کابل و مواد به کار رفته در آن ها بسیار متفاوت و تاثیرگذار است.

  • قطر هر رشته سیم

برای راه اندازی یک کامپیوتر یک کابل برق 3×0.5 (سه رشته سیم با قطر 0.5 میلیمتر) کافی می باشد. اما برای دستگاه های ماینر برحسب میزان توان مصرفی آن ها نیاز به یک کابل برق 3×1 (سه رشته سیم با قطر 1 میلیمتر) یا 3×1.5 (سه رشته سیم با قطر 1.5 میلیمتر) نیاز می باشد. البته به طور کل پیشنهاد می گردد برای تمامی ماینر ها از کابل 3×1.5 استفاده شود تا با اطمینان خاطر بیشتر اتصال برق به دستگاه انجام پذیرد.

  • آلیاژ سیم های کابل برق

عامل تاثیرگذار دیگر در تعیین کیفیت کابل، میزان مس موجود در آلیاژ رشته های سیم می باشد. هرچه در آلیاژ سیم های به کار رفته در کابل پاور ماینر، مس بیشتری استفاده شده باشد، رسانایی سیم بیشتر می شود. در نتیجه کابل برق می تواند جریان بیشتری را از خود عبور دهد.

  • برند کابل پاور

امروزه برند های زیادی در بازار وجود دارند که می توان کابل های برق با مشخصات ذکر شده را از آن ها خریداری نمود. اما با این حال در میان تمامی کابل هایی که به فروش می رسند و همگی ویژگی های مناسب برای ماینر را دارند باید به برند این محصولات نیز دقت نمود. متاسفانه برخی از برند های موجود نامعتبر بوده و حتی بسیاری از محصولات کپی برند اصلی می باشند.

پیشنهاد پرسیس بازار

برای خرید کابل برق دستگاه ماینر پیشنهاد می گردد دقت بیشتری را لحاظ کرده و کیفیت را فدای قیمت نکنید. در حال حاضر با توجه به محصولات موجود در بازار و تست های انجام شده روی چند گزینه مطرح، پرسیس بازار به خریداران ماینر پیشنهاد می نماید، کابل برقی را تهیه نمایید که از کیفیت آن مطمئن هستید. اکثریت کابل های بازار دارای آلیاژی با زیر 40% مس هستند. هنگام خرید دقت نمایید میزان مس به کار رفته در آلیاژ کابل بیش از 70% مس باشد.

معرفی استاندارد های کانکتور و کابل برق در جهان

اتصالات برقی در کل دنیا بسیار متفاوت می باشد. ساکنین هر کشور برای استفاده از تجهیزات الکتریکی نیاز به تهیه کابل هایی دارند که از کانکتور متناسب با پریز برق آن کشور بهره برده باشد. تصویر زیر حدود 15 استاندارد متفاوت در جهان را نشان می دهد. از این استاندارد ها برای تولید پریز برق و کانکتور جهت اتصال به پریز استفاده می شود. تمامی استاندارد های گفته شده در دو حالت Male (نری) و Female (مادگی) قابل تولید است. به طور کل از حالت Male برای کانکتور و از حالت Female برای پریز استفاده می شود.
استاندارد های کانکتور و کابل برق در جهان
جدول زیر به معرفی استاندارد های مورد استفاده در کشور های مختلف جهان جهت تولید سوکت و پریز می پردازد.
استاندارد های سوکت و پریز در کشور های جهان
با توجه به این که روی دستگاه های الکتریکی نیز جهت اتصال کابل برق یک کانکتور تعبیه شده است، نیاز است کابل برقی که تهیه می شود دارای کانکتوری متناسب با کانکتور دستگاه مورد نظر باشد. این کانکتور ها نیز در دو حالت Male (نری) و Female (مادگی) تولید شده و به طور کل از استاندارد های مخصوص که در زیر توضیح داده شده، بهره می برند. کانکتور های مورد نظر بسته به نوع استفاده ممکن است، یکی از دو حالت Male و Female تولید شوند.
کابل و کانکتور های مخصوص ماینر
بیشتر دستگاه های ماینر از یک کابل مشابه استفاده می نمایند. کابل برق مناسب برای ماینر در ایران باید دارای کانکتوری با استاندارد EU (دو شاخه برق Type C یا Type F) برای اتصال به پریز برق بوده و برای اتصال به دستگاه ماینر نیز از کانکتوری با استاندارد C13 یا C15 تشکیل شده باشد. اکثریت شرکت های تولید کننده دستگاه های ماینر همچون Bitmain, Innosilicon, Canaan, Aladdin Miner و … در کارتن دستگاه ماینر کابل برق قرار نداده اند و لازم است شما همراه با دستگاه ماینر کابل پاور نیز تهیه بفرمایید. برخی از شرکت های تولید کننده دستگاه ماینر نیز در بسته بندی خود کابل برق ماینر قرار داده اند، اما ذکر چند مورد درباره کابل این شرکت ها الزامی می باشد.

کابل برق دستگاه ماینر Antminer

کابل برق دستگاه ماینر میکرو بی تی

با توجه به این که سوکت موجود روی پاور محصولات سری Whatsminer که شرکت MicroBT آن ها را تولید می کند، برای اتصال به برق نسبت به سایر ماینر ها متفاوت است. این شرکت همراه با ماینر های خود برای خریداران کابل ارسال می نماید. کابل موجود در کارتن این دستگاه های ماینر دارای کیفیت مناسبی می باشد اما به دلیل این که کانکتور اتصال به پریز برق این کابل با استاندارد China (سه شاخه برق Type I) است، خریداران باید برای استفاده راحت از این کابل اقدام به تهیه یک مبدل China به EU یا یک مبدل چند منظوره به EU نمایند (هنگام تهیه مبدل به کیفیت آن بسیار توجه نمایید زیرا بسیاری از مبدل های موجود در بازار از کیفیت پایینی برخوردار بوده و از حداکثر جریان 16 آمپر پشتیبانی نمی کنند).
راه کار بعدی برای کاربران غیر چینی این دستگاه های ماینر این است که کابل دیگری متناسب با کشور خود تهیه نمایند. کابل مناسب برای استفاده در ایران باید دارای کانکتوری با استاندارد EU (دو شاخه برق Type C یا Type F) برای اتصال به پریز برق و کانکتوی با استاندارد C19 (در بازار ایران این محصول به کابل UPS معروف می باشد) برای اتصال به دستگاه ماینر باشد.
کابل برق دستگاه ماینر Whatsminer

کابل برق ماینر موجود در کارتن دستگاه های ماینر شرکت Cheetah Miner از کیفیت مطلوبی برخوردار نبوده و نیاز است کاربران ماینر برای جلوگیری از مشکلات ناشی از اتصالات برقی به علت استفاده از کابل نامناسب، از بازار کابل دیگری تهیه نمایند.

اگر به اطلاعات بیشتری برای انتخاب کابل برق دستگاه ماینر نیاز داشتید می توانید با همکاران ما در پرسیس بازار تماس حاصل نمایید.

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *